Fotografie – vznik – dějiny - historie
Princip klasické fotografie je založen na některých přírodních zákonech a denně se tím denně setkáváme. Působením světla tmavne papír, obrazy, tkaniny, stříbro.
Nicméně ještě v 17.stol. anglický učenec Robert Boyle předpokládá, že stříbro černá vlivem světla (popisuje to v knize Experimenta et considerationes de colories z r. 1663)
Německý lékař Johann Heinrich Schulze (1687 – 1744) také zpočátku správný důvod černání stříbra netušil. Nicméně v roce 1725 prováděl pokusy s výrobou světélkujícího fosforu. Použil při tom směs křídy a lučavky královské. Ta náhodně obsahovala trochu stříbra. Směs byla ve skleněné zkumavce a pokus probíhal na světle. Náhle se bílá směs zbarvila do růžova, pak tmavočerveně a nakonec zfialověla. Ale jen tam, kam dopadlo světlo. Scheele s pokusy pokračoval a na veřejnosti způsobily značnou senzaci. V nádobkách se pomocí šablon nalepených na skleněných stěnách vytvářela písmena, která po chvíli zmizela.
Na tyto pokusy navázal Carl Wilhelm Scheele, který již experimentoval s chloridem stříbrným. Vědec v roce 1777 píše, že černání chloridu stříbrného nejvíce urychlují fialové paprsky. Tento jev později značně komplikoval převod barev do černobílé fotografie.
Byl to navíc Scheele, který učinil legendární, ale ve své době nedoceněný a na chvíli zapadlý objev, že osvětlený chlorid stříbrný se ve čpavku již dále nerozpouští. Zapadnutí tohoto poznatku značně zpomalil nástup fotografie, protože ty nebylo možné nijak po vyvolání ustáli, tedy uchránít před zčernáním působením světla.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one