Každý objektiv se ve svém důsledku chová jako spojná čočka. Opticky není rozdíl mezi složitým objektivem a jednou čočkou. Liší se ale rozhodně v jakosti obrazu. Pro konstrukci objektivů se používají čočky:
1) spojky - procházející paprsky se spojí v jednom ohnisku
2) rozptylky - paprsky jsou rozptýleny

při konstrukci objektivů se používají různé tvary čoček, nichž se setavují objektivy:
1) kladný meniskus - složen z jedné spojné čočky, z jedné strany vypuklé, z druhé strany vyduté. Vypuklá strana jde ven z objektivu
2) persikop - kombinace dvou menisků obrácených k sobě vydutou stranou

oba uvedené objektivy mají nejvíce optických vad. Nejvíce se ale projevuje chromatická vada, kdy se světlo různých barev láme různě a paprsky jednotlivých barev se neprotnou ve stejném ohnisku. tyto objektivy jsou málo světelné - 1:11.
3)achromat - složen z jedné dvojvypuklé spojky a jedné dvojvyduté rozptylky - čočky jsou stmeleny dohromady a každá je z jiného druhu skla. Achromat netrpí chromatickou vadou.
4) aplanát - kombinace dvou achromatů, mezi nimiž je clona. Z optických vad trpí zklenutím obrazového pole a astigatismem, netrpí sférickou vadou - kulovým zkreslením obrazového pole. Při clonění na clonu 11 kreslí naprosto ostře.
5) anastigmat - všech vad prostý objektiv s velkou světelností. Díky odstranění astigmatismu kreslí dobře i při otevřené cloně. Mají zpravidla 3-8 čoček
6) dvojitý anastigmat - složený ze dvou čočkových skupin, z nichž každá e dá užít jako samostatný objektiv. Liší se na
-symetrické: obě poloviny mají stejnou ohniskovou vzdálenost
-polosymetrické - každá polovina má jinou ohniskovou vzdálenost
7 apochromat - anastigmat s nejvyšší barevnou korekcí pro všechny barvy
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one